Vyberte kategorii

Pravá cibetková káva je pouze taková,

kterou si vyberou a stráví divoce žijící cibetky. Tyto vybírají čichem ty nejlepší kávové třešně a jejich trávicí trakt obsahuje díky pestré stravě enyzymy, jenž ovlivní fermentací výslednou chuť kávy.

Pravou cibetkovou kávu je nutné ručně nejen sbírat ale i čistit, sušit a zpracovávat. Tedy vyloupávat z pergamenu tradiční namáhavou metodou, třídit a poté opatrně pražit.

Certifikát o pravosti cibetkové kávy NEEXISTUJE. Veškeré certifikáty co prezentují někteří obchodníci, jsou pouhým "placebem", který slouží čistě jako marketingový prostředek k přesvědčení důvěřivého zákazníka.
Proč neexistuje skutečný certifikát pravosti? Protože neexistuje, žádná autorita dohlížející na sběr a zpracování kávy Kopi Luwak. Opakovaně jsme navrhovali indonéským autoritám zavedení certifikace podobné certifikaci např. Jamajky Blue Mountain. Doposud bez úspěchu :(
Co obsahují takzvané certifikáty pravosti cibetkové kávy? Zpravidla se jedná pouze o laboratorní test některých látek, jenž zrnka kávy obsahují. Název Kopi Luwak na certifikátu představuje pouze název pod kterým byla tato káva dodána do laboratoře. Tedy pokud si zakoupíte např. kávu Jihlavanka a pošlete ji do laboratoře pod názvem Kopi Luwak, výsledný certifikát ponese název testovaného vzorku vámi zadaného tedy Kopi Luwak. Jiné certifikáty zase obsahují informaci, že káva, nazvaná Kopi Luwak, je testovaná a zdravotně nezávadná. My vlastníme 12 certifikátu o pravosti cibetkové kávy a to jak z Indonéské laboratoře Sucofindo, tak i z evropských laboratoří. Jejich výpovídající hodnota však odpovídá realitě výše popsané.

Pravou cibetkovou kávu v supermarketu v Indonésii opravdu nekoupíte. Ale pozor, indonéské markety se přizpůsobily poptávce a hojně nabízejí kávu Kopi Luwak, a to od různých renomovaných pražíren. Nikdy se však nejedná o 100 % kávových zrn posbíraných ve formě trusu na plantážích s divokými cibetkami. V lepším případě se jedná o směsi ze zrn kávy od cibetek držených v klecích (cca 3 %) a zrn běžné kávy co cibetku neviděli.

Více o rozdílu mezi zrny, jenž prošly trávicím traktem divoké cibetky a cibetky držené v kleci, se dočtete níže.

A v čem je vlastně cibetková káva tak vyjímečná?

CHUŤ či AROMA to není! Chuť pravé cibetkové kávy nejvýrazněji ovlivňuje druh kávovníku, přesněji jeho plodu kávových třešní, jenž cibetka zkonzumovala. Tedy pokud cibetka žije na plantáži kde roste Arabika např. Mandheling, pak bude káva velmi podobná chuti kávy Arabika Mandheling. Díky fermentaci však bude jemnější v chuti a s nižším obsahem kofeinu. Bude-li cibetka konzumovat kávu na plantáži kde roste káva typu Robusta, např. Flores, pak bude chuť kávy odpovídat kávě Robusta Flores.

Proč je cibetková káva tak drahá?

Protože se jí produkuje velmi omezené množství. Tedy té opravdu pravé od divokých cibetek. Té, kterou ručně sbírají sběrači na plantážích, ručně čistí, suší, vylupují a opět čistí.

Lze poznat zda pijeme opravdu tu pravou cibetkovou kávu?

Nikoliv. Opravdu toto poznat nelze. Osobně jsem vyzkoušel více než 40 druhů PRAVÝCH cibetkových káv od divokých cibetek z nichž jsem některé sbíral, čistil, sušil, vylupoval a pražil osobně. Proto si dovolím tvrdit, že pokud někdo tvrdí, že pozná libovolnou cibetkovou kávu podle chuti, pak mu nevěřte :)

Má smysl ochutnat cibetkovou kávu?

Ano, jedná se každopádně o zážitek a výsledkem je přinejmenším poznatek, že co píši výše je pravda :) Ti šťastnější mohou zažít i příjemný gurmánský nebo společenský zážitek.

Jakou mám záruku, že vaše cibetková káva je ta pravá od divokých cibetek?

Máte moje slovo. Slovo Jakuba Fialy, sběrače a pražiče cibetkové kávy :)


Některé klece dosahují impozantních rozměrů. Bohužel i zde cibetky strádají. Zralé kávové třešně zkonzumují rychle a díky nedostaku pestré stravy jsou nuceny pojídat i nezralé kávové třešně.

Trošku více z historie cibetkové kávy Kopi Luwak

Indonésie je země tisíce ostrovů, přesně 17508 ostrovů o celkové rozloze 1 919 440 km2 (ČR 78 867 km2). Během svých cest jsem se setkal s mnoha domorodými obyvateli a vyslechl spoustu zajímavých historek a příběhů z historie i současnosti. Jedna z nich se týkala právě cibetkové kávy tedy Kopi Luwak.
Většina vesnických obyvatel Indonésie se dodnes živí především zemědělstvím a jejich hlavním zdrojem potravy je tradičně rýže. Pěstování a zpracování kávy v Indonésii nebylo příliš populární a mnoho z kávovníkových plantáží, vysazených za dob Holandské kolonizace, roste dodnes divoce bez zvláštní péče místních obyvatel. Tuto kávu zpravidla sklízejí, stejně jako ostatní divoce rostoucí plodiny, trháním plodů v dostupné výšce a sběrem popadaných zralých plodů.
Traduje se, že první, kdo rozšířil informaci o možnosti použít kávové boby, které prošly trávicím ústrojím cibetky (Luwak), byla rodina Widjaya. Tuto historku však téměř nikdo z domorodých obyvatel Indonésie, se kterými jsem se setkal, nepotvrdil. Realitou však zůstává, že Indonésané běžně kávové boby sbírají a potvrzují, že ty „cibetkové“ obsahují zrna té nejlepší kvality, a to jak velikostí, tak chutí. Zde je však nutno upozornit, že nejlepší v rámci dané konkrétní plantáže. Pokud je plantáž příliš stará či zanedbaná pak i ta nejkvalitnější zrna mohou být relativně malá. Každopádně to, co dělá cibetkovou kávu jedinečnou, je výběr nejlepších a nejzralejších kávových třešní cibetkou v noci a to pouze čichem. Dále proces fermentace, jímž káva projde v trávicím traktu cibetky. Fermentace způsobí, že chuť takové kávy je jemnější bez klasické trpkosti, která je známá u běžné kávy.

V rámci svých „dřevařských cest“ navštěvuji několikrát ročně plantáže s cibetkami po celé Indonésii a vykupuji kávu pouze od místních sběračů. Množství je však opravdu omezené, a to nejen množstvím nasbírané kávy ale také úrodou a kvalitou plantáže. Jsou plantáže např. oblast Jawa Tengah, kde má káva, díky půdě, výraznou „dýňovou“ chuť těžko akceptovatelnou milovníky kávy. Dýňová chuť zůstává i po fermentaci. Proto je tato Kopi Luwak prakticky nepoužitelná pro komerční prodej.
Tradiční příprava nápoje z kávových bobů je také poněkud odlišná a využívá mnohdy nepražené kávové boby. Pražení se však postupně rozšiřilo a kávu upraženou na pánvi už nahrazují domácí i profi pražírny.

Více informací, nejen o cibetkové kávě, včetně ochutnávky můžete získat na jednom z námi nabízených workshopů. Po dohodě lze během workshopu vyzkoušet i vlastní proces pražení kávy.

Pouze u nás si můžete svou cibetkovou kávu přímo upražit a poté i sami, pod odborným dozorem, připravit :)

Těšíme se na Vás.

Za tým Kopi Luwak se na vás těší Jakub Fiala, pražič