Nakup min. za 1500kč a získej naší plátěnou tašku zdarma!

Mletí kávy

Správná volba hrubosti mletí je velmi důležitá pro správnou chuť i aroma výsledné kávy!

Hrubost mletí ovlivňuje jak délku extrakce, tak i množství a složení vyextrahovaných látek. Kofein, vláknina a látky zatěžující lidský organismus se na rozdíl od látek majících pozitivní vliv, uvolňují pozvolna.

U našich káv máte vždy možnost zvolit si, zda chcete kávu zrnkovou nebo mletou. Namlít kávu je samozřejmě ideální těsně před její přípravou, ale pokud nemáte k dispozici mlýnek na kávu, rádi Vám kávu ZDARMA nameleme. Ať již budete kávu mlít samy nebo si ji necháte umlít od nás, připravili jsme pro Vás přehled jak by měla být káva namleta pro konkrétní druhy přípravy.

CO OBSAHUJE KÁVA

Káva obsahuje velké množství rozličných látek, jako jsou např. sacharidy, vosky, oleje, kyseliny a bílkoviny. Z minerálních látek jsou to draslík, fosfor, železo a hořčík. Nutriční hodnotu má pouze vitamin B3-niacin.
Kávová zrna obsahují téměř 200 dalších složek, nejen dobře známý kofein, ale například i antioxidanty, polyfenoly a vlákninu, které mají pozitivní vliv na lidský organismus (zdroj: institutkavy.cz)

MLETÍ A DÉLKA EXTRAKCE PRO RŮZNÉ DRUHY PŘÍPRAVY

Proto je důležité dodržovat délku extrakce a hrubost mletí dle způsobu přípravy kávy. Správná délka extrakce u zalévané či filtrované kávy je většinou mezi třemi a čtyřmi minutami (hrubší mletí). Při přípravaě přes vakuum pot či moka konvičku se káva zpravidla extrahuje zhruba minutu (střední mletí). V případě espressa je to však pouze 20-25 sekund (jemnější mletí). Výjimkou jsou tzv. studené kávy cold brew či ice drip kde extrakce probíhá 12 resp. 6 hodin (středně hrubé mletí). U těchto káv však využíváme k extrakci pouze ledovou vodu.
Namletá káva, která při promnutí mezi prsty špiní je namletá jemně a je vhodná spíše pro přípravu espressa. Káva o hrubosti cukru krupice je vhodná pro přípravu filtrované kávy nebo přes papírový či nerezový filtr.

Příliš dlouhá extrakce způsobuje výraznější hořkost a velké množství kofeinu v šálku. Lépe vypít 3 šálky zdravé kávy než-li jeden šálek hořké silné kávy.
Čím hrubší mletí, tím pomaleji se z kávy uvolňují oleje a ostatní rozpustné látky. Platí také opačně, tedy jemnější mletí umožňuje efektivnější extrakci.

Důležité je použití mlýnku s ostrými mlecími kameny. Mlýnky s noži nedoporučujeme, jen těžko lze s nimi docílit jednotné hrubosti mleté kávy.