Vyberte kategorii

Tradice, co nemůže zklamat

Kdy přesně začal Alfonso Bialetti přemýšlet o jednoduchém kávovaru, který bude:

  • snadný na výrobu a levný
  • snadný na obsluhu, přípravu zvládne opravdu každý
  • jednoduchý v konstrukci, snadný na údržbu
  • odolný, s životností co vydrží na věky
  • a funkční, připraví vždy výbornou kávu

to přesně nevíme, ale víme kdy myšlenku zrealizoval.
Psal se rok 1933, kdy se objevila první hliníková moka konvička. Jak to však s geniálními věcmi bývá tato myšlenka možná předběhla dobu. Ke skutečné popularizaci onoho "zázraku" došlo až s vtipnou reklamou v roce 1958 z tužky grafika Paula Campaniho a jeho l'Omino con i baffi, kníratého muže. A byl to právě kníratý chlapík, který svým "Ach ano, ano .. zdá se snadné" přesvědčil davy lidí, že k tomu udělat si dobrou silnou kávu není třeba drahý přístroj ani baristické znalosti. Stačí jen malá moka konvička.

Jak vybrat tu správnou moka konvičku?

Snadná odpověď.

K výběru stačí znát pouze dvě informace.

Jak velkou kávu či pro kolik osob budeme denně připravovat?

Zde narážíme na jednu z mála "handikepů" moka konviček. Daní za jednoduchost principu extrakce kávy a snadnost přípravy je nemožnost volit množství připravované kávy. Každá moka konvička je určena na přesně dané množství kávy, počítané na šálky. Jeden šálek = 50 ml. V prodeji jsou moka konvičky ve velikostech pro 1 až 42 šálků, 50-2100ml kávy. 42 šálků je samozřejmě extrém, ale i takové kousky máme skladem :) Nejprodávanější je velikost na 3 šálky, 150ml. Jaká velikost vyhovuje vám?

Jak budeme moka konvičku zahřívat?

V nabídce jsou klasické celo-hliníkové moka konvičky určené na všechny typy vařičů mimo indukčních. Pokud máte indukční vařič, pak sáhněte po verzích s nerezovým dnem. Takové moka konvičky jsou zpravidla na vnějším dně spodní nádobky na vodu označeny symbolem indukce. POZOR! Aby vám moka konvička fungovala na vašem indukčním vařiči je třeba dno o velikosti minimálnímu rozměru, jenž zvládá vaše indukce. Zpravidla to bývá 10 cm a více. Naše zkušenost. Čím dražší indukční vařič, tím větší pravděpodobnost, že moka konvičky s průměrem 10 cm a méně na nich nebudou fungovat. Je tedy dobré si zjistit limity vaší indukční desky a dle toho volit konvičku. Existuje možnost využít i hliníkové popř. malé moka konvičky na indukční desce, ale je třeba je podložit indukční destičkou.

Co ostatní materiály?

Ano, vyrábějí se moka konvičky i v provedení se skleněnou, keramickou, plastovou nádobkou na kávu, ale toto na chuť kávy vliv nemá. Jedná se designový prvek a záleží jen na vás a vašem vkusu.
Je lepší nerezová spodní nádobka než hliníková? Také musíme z našich zkušeností odpovědět, že vliv na výslednou chuť či aroma kávy není nebo je zanedbatelný.

A kde koupit, kde mají největší výběr?

No přece u nás :)

Nabízíme moka konvičky všech druhů, velikostí, designů a dokonce i elektrické. Vyberete si klasiku od Bialetti, designovku od Alessi, naší značku kawio nebo jinou? To už je na vás.

Přejeme šťastný výběr.

Nezapomněli jsme, přípravu kávy naleznete na videu níže: