Vyberte kategorii

Kawio.cz - kdo jsme?
Naše cestování po plantážích začalo již v roce 2005 kdy majitel Jakub Fiala (viz. foto a níže vypráví) navštívil první plantáž s kávou v Indonésii.

 Obchod se dřevem mne přiměl pravidelně cestovat po Indonéských ostrovech a navštěvovat dodavatele dřeva. Tyto cesty zpravidla zabraly několik týdnů a volný čas na plážích začal nudit. Od kamarádů jsem se dozvěděl o nejdražší kávě na světě, cibetkové kávě Kopi Luwak. Jelikož jsem si za léta cestování po Indonésii získal mnoho přátel, rozhodil jsem sítě a čekal. Postupně se mi začali ozývat přátelé z Jávy, Sumatry Sulawesi, Bali a dalších ostrovů. Má pouť za kávou začala. Volný čas na plážích jsem vyměnil za čas strávený cetováním po plantážích.

Po mnoha planých poplaších, kdy jsem navštívil plántáže i pražírny na několika ostrovech, jsem se dostal na plantáž nedaleko Semarangu (Jáva), pohladil první cibetku a okusil svou první cibetkovou kávu. Cibetky v kleci ale nebyl můj cíl. Hledal jsem dále až jsem narazil na jižní Sumatře na plantáže s Robustou, to je ta levnější hořčí káva, ale s divoce žijícími cibetkami. Cesta za nimi nebyla úplně lehká. To už se psal rok 2008. Výsledkem však byla má první cibetková káva od divokých cibetek. Tedy Kopi Luwak liar Robusta. A také me první zkušenosti s pražením.

Ano, pražení jsem se učil na cibetkové kávě :) .. tenkrát na horkovzdušné Gene coffee pražírně na 250g. (dnes pražím na Golden Roaster 20 kg s airflow). Tímto však mé hledání neskončilo a vytrvalost byla korunována nalezením Kopi Luwak liar Arabika a to na severní Sumatře dnes velmi známá oblast Aceh.

Káva a další kontinety
Cesta za dřevem a kávou mne však zavála i na další kontinenty. V Brazílii jsme společně s dlouholetými kamarády z Polska navštívili několik plantáží v oblasti Minas Gerais a okolí. Bylo zajímavé srovnávat práci farmářů na menších plantážích počítaných na hektary a na plantážích rozléhajících se na stovkách hektarů. Opravdu zajímavou zkušeností byl cupping na bio-plantáži kde majitel Riky řídil pěstování kávy dle hvězd, ano dle postavení hvězd na obloze :) a kde jsme si mohli nasbírat i kávu od Jacu birds, ptáků co stejně jako cibetky požírají kávové třešně a strávené je vylučují.

Afrika, oblast Mt. Kenya
A návštěva kávové laboratoře Dohrmans. Opravdu zážitek, který by měl zažít každý kdo to s obchodováním s kávou myslí jen trošku vážně. Cupping u Dohrmans (viz. foto) sestávající z 25 nejlepších káv z aktuálních sběrů byl opravdu jedinečný a poučný. Nejenže jsem mohl vyzpovídat skvělé a zkušené Q-gradery (ochutnávače a hodnotitelé káv) ale neméně zajímavé bylo i povídání s pražiči. Tito mi svými radami založenými na dlouholetých zkušenostech rozšířili povědomí o procesu pražení afrických káv patřících mezi nejlepší na světě.

Kuba, země produkující skvělé Arabiky a to i v obtížnějších podmínkách. Kontakt se zdejšími menšimi lokálními farmáři je náročnější. Jejich rezervovanost vůči cizincům a prakticky nulová znalost angličtiny nedávají příliš prostoru na dlouhé diskuze a prohlídky. Přesto se mi podařilo se podělit o své zkušenosti s některými menšími farmáři a společně jsme napražili a ochutnali čerstvě usušené vzorky sklizní. Jejich nadšení z ochutnávky jejich kávy pražené na střední stupeň (oni praží vždy přes druhý crack) se rovnala dětem obdarovaným novou hračkou.

Cest za kávami bylo mnohem více a stále trvají. Zahrnují jak návštěvu plantáží, farem tak i pražíren a to větších i menších. 

Práce farmářů v Asii, Africe Americe
Samotná práce se od sebe liší a jejich vzájemné srovnávání mi pomohlo a stále pomáhá pochopit jak s kávou správně pracovat a jak postupovat při výběru těch nejlahodnějších mikrolotů.

Celý příběh našeho putování za kávou Vám rádi povyprávíme společně s video a foto dokumentací na jednom s námi nabízených workshopech o cibetkové kávě nebo o domácí přípravě kávy. Součástí workshopů je vždy historie kávy od prvního zrnka nalezeného v Africe až po nejnovější způsoby zpracování a přípravy kávy.

Další fotografie z Acehu, Brazílie, Keňi a dalších cest postupně s mikropříběhy budou následovat :)