Tradice co nemůže zklamat

Kdy přesně začal Alfonso Bialetti přemýšlet o jednoduchém kávovaru, který bude

  • snadný na výrobu a levný
  • snadný na obsluhu, přípravu zvládne opravdu každý
  • jednoduchý v konstrukci, snadný na údržbu
  • odolný, s životností co vydrží na věky
  • a funkční, připraví vždy výbornou kávu

to přesně nevíme, ale víme kdy myšlenku zrealizoval.
Psal se rok 1933 kdy se objevila první hliníková moka konvička. Jak to však s geniálními věcmi bývá. Myšlenka možná předběhla dobu. Ke skutečné popularizaci tohoto "zázraku" došlo až s vtipnou reklamou v roce 1958 z tužky grafika Paula Campaniho a jeho l'Omino con i baffi, kníratého muže. A byl to právě kníratý chlapík, který svým "Ach ano, ano .. zdá se snadné" přesvědčil davy lidí, že k tomu udělat si dobrou silnou kávu není třeba drahý přístroj ani baristické znalosti. Stačí jen malá moka konvička.

Jak vybrat tu správnou moka konvičku?

Snadná odpověď.

K výběru stačí znát pouze dvě informace.

Jak velkou kávu či pro kolik osob budeme denně připravovat?

Zde narážíme na jeden z mála "handikepů" moka konviček. Daní za jednoduchost principu extrakce kávy a snadnost přípravy je nemožnost volit množství připravované kávy. Každá moka konvička je určena na přesně dané množství kávy, počítané na šálky. Jeden šálek = 50 ml. V prodeji jsou moka konvičky ve velikostech pro 1 až 42 šálků, 50-2100ml kávy. 42 šálků je samozřejmě extrém ale máme je skladem :) Nejprodávanější je velikost na 3 šálky, 150ml. Jaká velikost vyhovuje vám?

Jak budeme moka konvičku zahřívat

V nabídce jsou klasické celo-hliníkové moka konvičky určené na všechny typy vařičů mimo indukčních.
Pokud máte indukční vařič pak sáhněte po verzích s nerezovým dnem. Takové moka konvičky jsou zpravidla na vnějším dně spodní nádobky na vodu označeny symbolem indukce. POZOR! Aby vám moka konvička fungovala na vašem indukčním vařiči je třeba aby dno odpovídalo minimálnímu rozměru, jenž zvládá vaše indukce. Zpravidla to bývá 10cm a více. Naše zkušenost. Čím dražší indukční vařič tím větší pravděpodobnost, že moka konvičky s průměrem 10cm a méně na nich nebudou fungovat. Je tedy dobré si zjistit limity vaší indukční desky a dle toho volit konvičku. Existuje možnost využít i hliníkové popř. malé moka konvičky na indukční desce ale je třeba tyto podložit indukční destičkou.

Co ostatní materiály?

Ano, vyrábějí se moka konvičky i v provedení se skleněnou, keramickou, plastovou nádobkou na kávu, ale toto na chuť kávy vliv nemá. Jedná se designový prvek a záleží jen na vás a vašem vkusu.
Je lepší nerez spodní nádobka než hliníková? Také musíme z našich zkušenosti odpovědět, že vliv na výslednou chuť či aroma kávy není nebo je zanedbatelný.

A kde koupit, kde mají největší výběr?

No přece u nás :)

Nabízíme moka konvičky všech druhů, velikostí designů a dokonce i elektrické. Vyberete si klasiku od Bialetti, designovku od Alessi, naší značku kawio nebo jinou? To už je na vás.

Přejeme šťastný výběr.

Nezapomněli jsme, přípravu kávy naleznete na videu níže