Denně 100+ druhů kávy
Pražíme denně výběrové kávy KOPI BEAN
Cezve je turecké slovo z arabského původu jadhwa – جَذْوَة Což znamená hořící kus, materiálně nebo morálně, hořící uhlík nebo část ohně.
Slovo Cezve vzniklo pravděpodobně za doby Osmanské říše kdy káva původem z Jemenu začala získávat na popularitě. Díky svým povzbudivým účinkům byla zprvu považována za drogu a její užívání zakázáno. Popularita kávy však nezapadla, naopak, káva si našla cestu ke svým "závislým" zákazníkům a po čase byl její zákaz konzumace zrušen.
Pravá turecká káva z džezvy rozlišuje 3-5 druhů přípravy a to dle množství použitého cukru
bez cukru .. černá káva - sade kahve
1/2 lžičky cukru .. málo sladká - az şekerli
1 lžička cukru .. středně sladká - orta şekerli
2 lžičky cukru .. sladká - şekerli
3 lžičky cukru .. bonbón - tatlı
Naplňte šálek do kterého budete kávu servírovat studenou vodou a nalejte do džezvy. Pokud budete servírovat více šálků, nalejte do džezvy odpovídající množství šálků vody. Dle nejběžnějšího počtu připravovaných šálků doporučujeme zvolit odpovídající velikost džezvy. V nabídce máme džezvy na 1-6 šálků kávy
Do vody přidejte na každý šálek 2 lžičky extra jemně namleté kávy. Mletí by mělo být jemnější než na espresso.
Přidejte cukr v množství, které odpovídá počtu šálků x druh kávy (viz. předcházející odstavec) a vše důkladně zamíchejte.
Přiveďte kávu do mírného varu, začne se tvořit pěna. Jakmile pěna dosáhne hrdla džezvy, stáněte džezvu ze zdroje tepla (horký písek, oheň, plotýnka, ..) a pěnu rovnomšrně rozdělte do připravených šálků. Poté vraťte džezvu opět na zdroj tepla a opakujte postup s pěnou ještě 2x. Tedy celkem 3x.
Po třetím napěnění (káva by nikdy neměla vařit, vždy pouze zpěnit) opět rozdělte pěnu, chvíli počkejte až trošku klesne kávová sedlina a kávu opatrně rozdělte do šálků. Kávu do šálků nalévejte pomalu aby pěna co je v šálcích zůstala na povrchu.
Skvěle, můžete servírovat. Doporučujeme přidat ke kávě nějaké Turkish delights, sladkosti. Taková je tradice :)
TIP: Do kávy lze během vaření přidat kardamon, mastichu (pryskyřice z mastichy /Pistacia lentiscus/), salep (mouka z hlíz orchideje), ambru (vosk z Vorvaně) či jiné koření dle chuti.
Ano, je to právě skvělá vodivost tepla mědi, která pomáhá při vaření dát kávě tu správnou chuť.
Džezvy z jiných materiálů mají však jiné přednosti.
Džezva z nerezu je praktická na čištění a vhodná i na indukční vařiče.
Džezva z keramiky produkuje v kávě lahodné aroma, jiné než měděná džezva.
Elektrická džezva nabízí možnost snadnější přípravy díky programům a kdekoli kde je zdroj el. energie.
Čištění Džezvy je velmi důležité pro zachování dlouhé životnosti džezvy a pro přípravu opravdu lahodné kávy. Připálené zbytky kávy ovlivní chuť kávy.
Pro čištění měděné džezvy je třeba víc než jen běžný saponát na nádobí. Existují 4 prověřené způsoby čištění meděné džezvy.
Kečup.
Jakkoli to může znít zvláštně, kečup je jedním z nejúčinnějších a nejpraktičtějších přípravků, které můžete použít k čištění měděných povrchů. Vymáčkněte kousek kečupu do čistého hadříku a potírejte černotu. Uvidíte, že skvrny jsou během chvilky odstraněny a vaše konvice na kávu se jasně leskne. Po čištění důkladně opláchněte.
Ocet a sůl. Lze použít jakýkoli druh octa. Nalijte do hrnce hroznový nebo jablečný ocet. Přidejte lžíci kuchyňské soli a potírejte skvrny v džezvě. Se směsí soli a octa vyčistíte i ty nejodolnější. Po čištění nezapomeňte osušit čistým hadříkem, který nepouští vlákna.
Jedlá soda. Nasypte lžíci jedlé sody na navlhčenou látku a rozetřete ji. Po rozpuštění skvrn důkladně opláchněte a osušte čistým hadříkem, který nepouští vlákna.
Citrón. Kyselá citronová šťáva a sůl jsou praktickou metodou pro odstranění černých skvrn vzniklých oxidací, stejně jako ocet. Přidejte lžíci soli šŤávy z citronu. Potřete černé skvrny a vyčkejte než se rozpustí. Po rozpuštění skvrn důkladně opláchněte a osušte čistým hadříkem, který nepouští vlákna.
Pro ty co upřednostňují video návody, příspěvek z naší prodejny
Pražíme denně výběrové kávy KOPI BEAN
značky UNIQUE TEA
Příslušenství pro výrobu kávy KAWIO